16 Nisan 2024

ELEKTRİK :

03 Ocak 2014 Bu içerik 3.656 kez okundu.

Step motor nedir?

Step motor nedir? Step motor, elektrik enerjisini dönme hareketine çeviren eletro-mekanik bir cihazdir.Elektrik enerjisi alindiginda rotor ve buna bagli saft, sabit açisal birimlerde (step-adim) dönmeye baslar. Step motorlar, çok yüksek hizli anahtarlama özelligine sahip bir sürücüye baglidirlar (step motor
Step motor sistemi: Step motor sistemleri etiketleme makinasi seçiminde dikkat edilmesi gereken bir baska önmli konudur. Dogru akim (DC) step motorlar ve alternetif akim (AC) step motorlar olmak üzere iki degisik tip step motor bulunmaktadir.

alternatif akim step motorlar: Bu tip step motorlar bazi etiketleme makinasi üreticileri tarafindan kullanilmakla birlikte pek yaygin degildir. Nispeten ucuz olmalari avantajina karsin, büyük adim açilari nedeni ile (yaklasik 12 derece) düsük hassasiyetli motorlardir ve yüksek hizlarda kullanilamazlar. alternatif akim
step motorlari tam otomatik etiketleme sistemleri yerine düsük hizli basit etiketleme makinalarinda kullanilirlar.

Dogru akim step motorlar:

Step motor nedir?

Step motor, elektrik enerjisini dönme hareketine çeviren eletro-mekanik bir cihazdir.Elektrik enerjisi alindiginda rotor ve buna bagli saft, sabit açisal birimlerde (step-adim) dönmeye baslar. Step motorlar, çok yüksek hizli anahtarlama özelligine sahip bir sürücüye baglidirlar (step motor sürücüsü). Bu sürücü, bir encoder veya PLC`den giris pals`lari alir. Alinan her giris pals`inda, motor bir adim (step ilerler). Step motorlari bir motor turundaki adim sayisi ile anilirlar. Örnek olarak 400 adimlik bir step motor bir tam dönüsünde (tur) 400 adim yapar. Bu durumda bir adimin açisi 360/400 = 0.9 derecedir. Bu deger, step motorun hassasiyetinin bir göstergesidir. Bir devirdeki adim sayisi yükseldikçe step motor hassasiyeti ve dolayisi ile maliyeti artar.

Step motorlar, yarim adim modunda çalistiklarinda hassasiyetleri daha da artar. Örnek olarak 400 adim/tur degerindeki bir step motor, yarim adim modunda tur basina 800 adim yapar. Bu da 0.9 dereceye oranla daha hassas olan 0.045 derecelik bir adim açisi anlamina gelir. Bazi step motorlarda mikrostep teknigi ile adim açilarinin daha da azaltilmasi söz konusudur. Ancak tork kayiplari nedeni ile bu kullanim sekli etiketleme makinalari için pek uygun degildir.
Step motorun adim açisi ile birlikte, step motordan tahrik alan çekme silindirinin çapi, hiokniopsjoi
Step motorun adim açisi ile birlikte, step motordan tahrik alan çekme silindirinin çapi, etiketleme hassasiyetini belirler. Yüksek hizlarda hassas bir etiketleme yapabilmek için bu degerlerin en uygun kombinasyonu gerekmektedir. Collamat® Etiketleme Makinalari, modellere göre 20 ile 100 metre/dakika arasinda degisen hizlari ve 0.3 mm ile 1 mm arasinda degisen yüksek etiketleme hassasiyetleri ile, kendinden yapiskanli etiketleme uygulamalarinda hakli bir üne sahiptir.

Konveyör (ürün tasima) sistemi

Ürnlerin otomatik olarak etiketlenmesinde ürün tasiyici bir sisteme ihtiyaç bulunmaktadir. Tasiyici sistem etiketleme makinasi ile entegre çalisarak etiketlemenin yapilmasina yardimci olur. Tasiyici sistem ürünlerin üstten, yandan, köseden ve çevresel olarak etiketlenmesine olanak verebilmelidir. Ürün ve etiketleme isleminin özelliklerine göre ürünleri degisik hizlarda tasiyabilmelidir.
Tasima sisteminin hareketinde alternatif akim veya dogru akimla çalisan elektrik motorlari kullanilir. alternatif akim elektrik motorlari, dayanikliligi, sadeligi, problemsiz çalismalari ve düsük maliyetleri nedeni ile ürün tasima sistemlerinde çok yaygin olarak kullanilmaktadir. Tasima sisteminin ürünlere göre degisken hizda çalistirilmasi genelikle bir frekans konvertörü (hiz kontrol) sayesinde gerçeklestirilir. Uygun bir motor redüktör ve frekans konvertörü ile etiketleme makinasinin ayarlanan hizinda etiketleme yapilabilir.

Collamat® Etiketleme Sistemleri`nde yine Collamat Stralfors AG tarafindan üretilen Collaflex® Ürün Tasima Sistemleri kullanilmaktadir. Modellerine göre paslanmaz çelik ve anodize alüminyum profillerden imal edilen Collaflex® Ürün Tasima Sistemleri, diger Collamat® ürünlerinde oldugu gibi dayanikliliklari ve uzun yillar sorunsuz çalismalari ile ün kazanmistir.Collaflex® Ürün Tasima Sistemleri, her türlü sekilli ürün üzerine etiket uygulanmasinda Collamat® Etiketleme Sistemleri ile birlikte uyum içerisinde çalisir.
Etiketlemede en çok zaman alan üründen ürüne geçiste ayar degisikligi islemi, Collaflex®`in kolaylikla ayarlama imkani saglayan hassas sayaçli ayar mekanizmalari sayesinde asgari sürede gerçeklestirilebilmektedir. Hiz ölçen bir artimli encoder yardimiyla, etiketleme makinasi Collaflex®`in degisik hizlarina göre kendini adapte edebilir.

Yorum Ekle

Adınız Soyadınız *
Email Adresiniz *
Mesajınız *
Güvenlik Kodu
*

Yorumlar

Henuz yorum yazılmadı.İlk yorumlayan siz olun