16 Nisan 2024

ELEKTRİK :

04 Ocak 2014 Bu içerik 4.413 kez okundu.

Yüksek Gerilim Sigortaları

Yüksek Gerilim Sigortaları Kısa devrelerde ve aşırı yüklerde devreyi açarak hattı trafo postasını santral veya alıcıları koruyan elemanlara sigorta denir. Doğru Akım (D.A) ve alternatif Akım (A.A) da kullanabildikleri gibi alçak ve yüksek gerilimlerde de kullanılabilirler. Alçak gerilimlerde (A.G) 100.000 A
Kısa devrelerde ve aşırı yüklerde devreyi açarak hattı trafo postasını santral veya alıcıları koruyan elemanlara sigorta denir. Doğru Akım (D.A) ve alternatif Akım (A.A) da kullanabildikleri gibi alçak ve yüksek gerilimlerde de kullanılabilirler. Alçak gerilimlerde (A.G) 100.000 Amperi kesebilen sigortalar yapılmıştır. Yüksek gerilimlerde de (Y.G) 138.000 V ve 400 A sigortalar yapılmıştır.

Y.G sigortaları yapı bakımından iki ana parçadan oluşur. Bunlar sigorta gövdesi ve sigorta buşonudur. Sigorta gövdesi üzerinde kullanma gerilimine uygun özellikte izolatörler bulunur. İzolatörlerin üst kısmında buşon tutucuları bulunur. Buşon sigorta gövdesinin iki yanında bulunan yuvalarına takılır. Buşonun iki ucu iletken olup bu iki uç arasında devrenin aşırı akımla açılmasını sağlayan iletken bulunur.

Devreyi Açma Özelliklerine Göre Buşonlar :

1. Çok kısa anda devre açan eriyen telli buşonlar
2. Çabuk eriyen telli, normal veya gecikmesiz buşonlar
3. Geç eriyen telli veya gecikmeli buşonlar.
Olarak üç gruba ayrılabilir.
Bunların kullanma yerleri ve kullanma amaçları işletmenin özelliklerine göre değişir

Yorum Ekle

Adınız Soyadınız *
Email Adresiniz *
Mesajınız *
Güvenlik Kodu
*

Yorumlar

Henuz yorum yazılmadı.İlk yorumlayan siz olun