05 Mart 2024

ELEKTRİK :

28 Ağustos 2014 Bu içerik 48.188 kez okundu.

RJ45 Jack , RJ45 Bağlantısı , RJ45 Nasıl Çakılır , Rj45 Jack Connector

RJ45 Jack , RJ45 Bağlantısı , RJ45 Nasıl Çakılır , Rj45 Jack Connector Cross Over (Çapraz Bağlantı)
RJ45 KONNEKTÖR[Rj45 jack]
Günümüzde her ne kadar kablosuz ağ ve bağlantılar yaygınlaşmış ve tercih ediliyor olsada masa üstü bilgisayarlarımız için vazgeçilmezdir modemlerden,switchlerden gelen bağlantı kabloları.Tabii bozulmaları ve çıkardıkları arızaları saymazsak.


.
Rj45 Jack ( Registered Jack 45 ) ; Üzerinde 8 adet bağlantı noktası bulunan , bilgisayarlar arası iletişim ve bilgisayarların yerel ağa bağlanması amacıyla ethernet olarak isimlendirilen kablolarının sokete yerleşebilmesi için uçlarına takılan ağ devresi elemanlarınaRJ45 denir.RJ45 JACK ına kablolama çakılırken genel olarak kullanılan üc standart kablolama vardır. ;


Straight Through ( Düz Bağlantı )
Cross - Over ( Çapraz Bağlantı )
Roll Over 1- RJ45 Jack - T568A Düz Bağlantı ( A tipi çakma ) ; Bu kablo çakma türünü; Bilgisayardan HUB'a - Bilgisayardan Switch'e - HUB dan Switch'e bağlantı yapmak için kullanırız. Ve renk dizimi olarak da bir tarafı T568A ise diğer ucu da T568A olarak çakmak gerekiyor. Aynı şey T568B içinde geçerlidir.

T568A Tip Renk Sıralaması T568B Tip Renk Sıralaması
[Rj45 A tipi çakma] [rj45 nasıl bağlanır]

Genel olarak bu düz bağlantı standartında yapılan hata, iki tarafında uyumlu olduğu düşünülerek standart dışında gelişi güzel yapılan bağlantıdır. Mantıken aynı kablo ne fark eder diye düşünsekde söz konusu olan veri iletimi olduğunda kablo kıvrımlarınında hesaba katılması söz konusu. Bu sebeple standart renk sıralamasına uyulması sistemin daha verimli olmasını sağlayacaktır.
2- Cross-Over ( Çapraz Bağlantı ) ; RJ45 için bu kablo çakma tipinde bilinmesi gerekenler ; Arada HUB ya da Switch olmadan iki aynı tür aygıtı birbirine bağlamak için kullanıldığı ( Switch den Switch'e - Bilgisayardan bilgisayara - HUB dan HUB'a gibi )
Çapraz Bağlantının mantıken bakıldığında kablonun bir tarafını T568A diğer Tarafını ise T568B olarak çakmak gerektiğidir.


T568A T568B


Cross Over (Çapraz Bağlantı)
Cross-Over Çapraz Bağlantıda , yukarıdaki resimde görüldüğü üzere A tip ve B tip çakma bir arada kullanılmıştır.
Not : Resimler aldatmasın . Çapraz bağlantı ile ilgili her iki resimde aynı şeyi anlatmaktadır. Sadece birinde A tipi kablolama ile başlanmış, diğerinde B tipi ile ...
3- Roll Over Bağlantı ; Bazı durumlarda bilgisayardan router'a bağlanmamız gerekebilir.Eğer elimizde konsol kablosu yok ise rollover kablolama yaparak router'e bağlanabiliriz. Tabii router'e takılabilmesi için rj45 dönüştürücümüzün olması gerekiyor.
Kablomuzu Temsilen Kullandığımız Yukarıdaki Şema ve Çizimler İçin Temsili Renk ve Kısaltmaları ; Yukarıda anlatımlara açıklık getirmesi amacıyla paylaşılan resim ve şemalarda kullanılan renklerin ve bağlantılarının hem akılda kalıcı olması hemde çalışmalar esnasında isteğe bağlı üzerimizde taşıyabileceğimiz bir tablo ;

Not : Anlatılan bağlantı ve çakma işlemlerini gerçekleştirirken kabloların üst izolesi 4-5 cm kadar soyulmalı ve soyma işlemi içerikde bir birine çift olarak sarılmış kablolara zarar vermeyecek hassasiyette gerçekleştirilmelidir.Ayrıca Çakma işlemi, sıkma pensesi kullanılarak yapılmalıdır.

Yorum Ekle

Adınız Soyadınız *
Email Adresiniz *
Mesajınız *
Güvenlik Kodu
*

Yorumlar

Henuz yorum yazılmadı.İlk yorumlayan siz olun